FIAT Punto 1.3 MJ MTA specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
178 km/h
Top speed
1 205 kg
Curb weight
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 12.66 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 199B1000 |
| Curb weight | 1 205 kg |
| Gross weight | 1 610 kg |
| Length | 4 030 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 107.0 g/km |
| Consumption | 4.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6x16 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 12/12/2011 |
| Type approval no. | 1FB780 |