FIAT Punto 1.4 8V MTA specifications — approved in Switzerland
77.5 HP
Max power
115.0 Nm
Max torque
165 km/h
Top speed
1 100 kg
Curb weight
1XF127
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 165 km/h |
| Weight/power ratio | 14.19 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 100 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 4 030 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 DP43 205/45R17 88V: 6 1/2x17 DP46 |
| Tires (option) | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 29/04/2013 |
| Type approval no. | 1XF127 |
1XF117
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 14.19 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 100 kg |
| Gross weight | 1 505 kg |
| Length | 4 030 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 DP43 205/45R17 88V: 6 1/2x17 DP46 |
| Tires (option) | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 26/04/2013 |
| Type approval no. | 1XF117 |
1XE835
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 14.19 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 100 kg |
| Gross weight | 1 585 kg |
| Length | 4 030 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 DP43 205/45R17 88V: 6 1/2x17 DP46 |
| Tires (option) | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 25/03/2013 |
| Type approval no. | 1XE835 |
1XE775
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 14.19 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 100 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 4 030 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 DP43 205/45R17 88V: 6 1/2x17 DP46 |
| Tires (option) | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 12/03/2013 |
| Type approval no. | 1XE775 |
1XD858
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 14.19 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 100 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 4 030 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 DP43 205/45R17 88V: 6 1/2x17 DP46 (seul. pour vers. AXB11/15G, -/15H: BXB11/16H, -/16L |
| Tires (option) | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 17/10/2012 |
| Type approval no. | 1XD858 |
1FB784
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 14.19 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 100 kg |
| Gross weight | 1 505 kg |
| Length | 4 030 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 DP43 205/45R17 88V: 6 1/2x17 DP46 (seul. pour vers. AXB11/15G, -/15H: BXB11/16H, -/16L |
| Tires (option) | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 12/12/2011 |
| Type approval no. | 1FB784 |
1FB518
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 14.19 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 100 kg |
| Gross weight | 1 505 kg |
| Length | 4 030 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 DP43 205/45R17 88V: 6.5x17 DP46 (seul. pour versions AXB11/15G, -/15H: BXB11/16H, -/16L) |
| Tires (option) | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 09/11/2009 |
| Type approval no. | 1FB518 |
1FB514
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 14.19 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 100 kg |
| Gross weight | 1 505 kg |
| Length | 4 030 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 DP43 205/45R17 88V: 6.5x17 DP46 (seul. pour versions AXB11/15G, -/15H: BXB11/16H, -/16L) |
| Tires (option) | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 06/10/2009 |
| Type approval no. | 1FB514 |
1FB299
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 14.19 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 100 kg |
| Gross weight | 1 505 kg |
| Length | 4 030 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 134.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 DP43 |
| Tires (option) | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 10/08/2006 |
| Type approval no. | 1FB299 |