FIAT Punto 1.4 Abarth specifications — approved in Switzerland
179.5 HP
Max power
270.0 Nm
Max torque
216 km/h
Top speed
1 260 kg
Curb weight
1XF818
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed |
| 216 km/h |
| Weight/power ratio | 7.02 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 955A8000 |
| Curb weight | 1 260 kg |
| Gross weight | 1 665 kg |
| Length | 4 065 mm |
| Width | 1 721 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 142.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/45R17 88V: 6 1/2x17 DP36 |
| Tires (option) | 215/45R17 91Y: 7x17 DP39 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 23/08/2013 |
| Type approval no. | 1XF818 |
1FB717
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 7.02 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 955A8000 |
| Curb weight | 1 260 kg |
| Gross weight | 1 665 kg |
| Length | 4 065 mm |
| Width | 1 721 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 142.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/45R17 88V: 6 1/2x17 DP36 |
| Tires (option) | 215/45R17 91Y: 7x17 DP39 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 24/06/2011 |
| Type approval no. | 1FB717 |
1FB638
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 7.02 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 955A8000 |
| Curb weight | 1 260 kg |
| Gross weight | 1 665 kg |
| Length | 4 065 mm |
| Width | 1 721 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 142.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/45R17 88V: 6 1/2x17 DP36 |
| Tires (option) | 215/45R17 91Y: 7x17 DP39 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 25/01/2011 |
| Type approval no. | 1FB638 |
1FB718
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 213 km/h |
| Weight/power ratio | 7.72 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 955A8000 |
| Curb weight | 1 260 kg |
| Gross weight | 1 665 kg |
| Length | 4 065 mm |
| Width | 1 721 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 142.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/45R17 88V: 6 1/2x17 DP36 |
| Tires (option) | 215/45R17 91Y: 7x17 DP39 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 24/06/2011 |
| Type approval no. | 1FB718 |