FORD C-MAX 1.6 FFV specifications — approved in Switzerland
119.7 HP
Max power
150.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
1 431 kg
Curb weight
1FJ321
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 150.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 185 km/h |
| Weight/power ratio | 11.95 kg/HP |
| Displacement | 1 596 cm³ |
| Fuel | Diesel hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | MUDA |
| Curb weight | 1 431 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 4 380 mm |
| Width | 1 828 mm |
| Height | 1 595 mm |
| Wheelbase | 2 648 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50.0 / DP47.5 / 7x16 DP50.0 |
| Tires (option) | 215/55R16 93H: 6.5x16 DP50.0 / DP47.5 / 7x16 DP50.0 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 685 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 06/12/2011 |
| Type approval no. | 1FJ321 |
1FJ247
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 150.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 11.48 kg/HP |
| Displacement | 1 596 cm³ |
| Fuel | Diesel hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | MUDA |
| Curb weight | 1 374 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 4 380 mm |
| Width | 1 828 mm |
| Height | 1 595 mm |
| Wheelbase | 2 648 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50.0 / DP47.5 / 7x16 DP50.0 |
| Tires (option) | 215/55R16 93H: 6.5x16 DP50.0 / DP47.5 / 7x16 DP50.0 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 685 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 24/05/2011 |
| Type approval no. | 1FJ247 |