FORD C-Max 1.8i specifications — approved in Switzerland
125.1 HP
Max power
165.0 Nm
Max torque
193 km/h
Top speed
1 375 kg
Curb weight
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 165.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 193 km/h |
| Weight/power ratio | 10.99 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | QQDB |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 372 mm |
| Width | 1 825 mm |
| Height | 1 564 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 87H: 6.0x15 DP52.5 / 205/55R16 87H: 6.5x16 DP52.5 / DP47.5 / DP50.0 / 7x16 DP50 |
| Tires (option) | 205/50R17 87H: 6.5x17 DP52.5 / 7.0x17 DP50.0 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 685 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 03/05/2007 |
| Type approval no. | 1FH666 |