FORD Connect 210S specifications — approved in Switzerland
110.2 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
166 km/h
Top speed
1 581 kg
Curb weight
3FF441
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 3 700 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 166 km/h |
| Weight/power ratio | 14.35 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RWPD |
| Curb weight | 1 581 kg |
| Gross weight | 2 195 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91S: 6.0x15 DP52.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91S: 6.5x16 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/10/2012 |
| Type approval no. | 3FF441 |
3FE967
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 166 km/h |
| Weight/power ratio | 14.72 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RWPA |
| Curb weight | 1 622 kg |
| Gross weight | 2 180 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91S: 6.0x15 DP52.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91S: 6.5x16 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 22/11/2010 |
| Type approval no. | 3FE967 |
3FE968
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 166 km/h |
| Weight/power ratio | 14.55 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RWPC |
| Curb weight | 1 603 kg |
| Gross weight | 2 195 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91S: 6.0x15 DP52.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91S: 6.5x16 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 22/11/2010 |
| Type approval no. | 3FE968 |
3FE963
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 3 700 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 166 km/h |
| Weight/power ratio | 14.35 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RWPD |
| Curb weight | 1 581 kg |
| Gross weight | 2 195 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91S: 6.0x15 DP52.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91S: 6.5x16 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 22/11/2010 |
| Type approval no. | 3FE963 |
3FF263
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 154 km/h |
| Weight/power ratio | 17.61 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P9PC |
| Curb weight | 1 581 kg |
| Gross weight | 2 195 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | 195/65R15 94Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 02/10/2012 |
| Type approval no. | 3FF263 |
3FE965
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 154 km/h |
| Weight/power ratio | 18.01 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | R3PA |
| Curb weight | 1 617 kg |
| Gross weight | 2 180 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 94Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 22/11/2010 |
| Type approval no. | 3FE965 |
3FE966
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 154 km/h |
| Weight/power ratio | 17.81 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P9PB |
| Curb weight | 1 599 kg |
| Gross weight | 2 195 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 171.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Tires | 195/65R15 94Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 22/11/2010 |
| Type approval no. | 3FE966 |
3FE962
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 154 km/h |
| Weight/power ratio | 17.61 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P9PC |
| Curb weight | 1 581 kg |
| Gross weight | 2 195 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | 195/65R15 94Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 22/11/2010 |
| Type approval no. | 3FE962 |
3FF260
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 143 km/h |
| Weight/power ratio | 21.14 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P7PB |
| Curb weight | 1 581 kg |
| Gross weight | 2 195 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | 195/65R15 94Q: 6.0x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 02/10/2012 |
| Type approval no. | 3FF260 |
3FE964
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 175.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 144 km/h |
| Weight/power ratio | 21.54 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | R2PA |
| Curb weight | 1 611 kg |
| Gross weight | 2 180 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91Q: 6x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 22/11/2010 |
| Type approval no. | 3FE964 |
3FE961
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 143 km/h |
| Weight/power ratio | 21.14 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P7PB |
| Curb weight | 1 581 kg |
| Gross weight | 2 195 kg |
| Length | 4 324 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 837 mm |
| Wheelbase | 2 665 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | 195/65R15 94Q: 6.0x15 DP52.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 22/11/2010 |
| Type approval no. | 3FE961 |