FORD Courier 1.8 D specifications — approved in Switzerland
59.8 HP
Max power
105.0 Nm
Max torque
140 km/h
Top speed
1 214 kg
Curb weight
1FG937
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed |
| 140 km/h |
| Weight/power ratio | 20.3 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RTJ |
| Curb weight | 1 214 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 788 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 165/70R13 Reinf.: 5x13 DP43,5 ou 5.5x13 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 580 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/08/1999 |
| Type approval no. | 1FG937 |
3FE466
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 20.03 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RTJ |
| Curb weight | 1 198 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 804 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 165/70R13 81P 5x13 DP43.5, 5.5x13 DP41 |
| Tires (option) | 175/65R14 81P 5.5x14 DP43.5 |
| Tow cap. (braked) | 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 580 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/08/1999 |
| Type approval no. | 3FE466 |
1FG869
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 20.3 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RTJ |
| Curb weight | 1 214 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 115 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 788 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 165/70R13 Reinf.: 5x13 DP43,5 ou 5.5x13 DP41 (index min. 82P) |
| Tow cap. (braked) | 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 580 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 25/11/1998 |
| Type approval no. | 1FG869 |
1FG710
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 20.3 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RTK |
| Curb weight | 1 214 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 115 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 788 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| Energy category | D |
| Tires | 165/70R13 Reinf.: 5x13 DP43,5: 5.5x13 DP41: acier/AL FORD |
| Tow cap. (braked) | 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 580 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/01/1996 |
| Type approval no. | 1FG710 |
3FE302
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 19.92 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RTK |
| Curb weight | 1 191 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 115 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 804 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 165/70R13 Reinf.: 5x13 DP43,5: 5.5x13 DP41: acier/AL FORD |
| Tow cap. (braked) | 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 580 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/01/1996 |
| Type approval no. | 3FE302 |
3FE303
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 19.92 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RTJ |
| Curb weight | 1 191 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 115 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 804 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 165/70R13 Reinf.: 5x13 DP43,5 ou 5.5x13 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 580 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/01/1996 |
| Type approval no. | 3FE303 |
1FG711
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 20.3 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RTJ |
| Curb weight | 1 214 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 115 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 788 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 165/70R13 Reinf.: 5x13 DP43,5 ou 5.5x13 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 580 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/01/1996 |
| Type approval no. | 1FG711 |