FORD Courier 1.8 TD specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
140.0 Nm
Max torque
144 km/h
Top speed
1 179 kg
Curb weight
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 140.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 144 km/h |
| Weight/power ratio | 15.76 kg/HP |
| Displacement | 1 753 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RTP |
| Curb weight | 1 179 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 804 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 165/70R13 81Q 5x13 DP43.5, 5.5x13 DP41 |
| Tires (option) | 175/65R14 81Q 5.5x14 DP43.5 |
| Tow cap. (braked) | 700 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 18/02/2000 |
| Type approval no. | 3FE490 |