FORD E-Transit specifications — approved in Switzerland
269.3 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
105 km/h
Top speed
3FV382
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EHRA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET50 |
| Tires (option) | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 27/03/2025 |
| Type approval no. | 3FV382 |
3FV378
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 098 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET50 |
| Tires (option) | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 26/03/2025 |
| Type approval no. | 3FV378 |
3FV377
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C1RA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 098 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET50 |
| Tires (option) | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 26/03/2025 |
| Type approval no. | 3FV377 |
3FV375
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET50 |
| Tires (option) | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 26/03/2025 |
| Type approval no. | 3FV375 |
3FV376
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET50 |
| Tires (option) | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 26/03/2025 |
| Type approval no. | 3FV376 |
3FV281
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.6 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 586 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 16/10/2024 |
| Type approval no. | 3FV281 |
3FV277
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.6 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 586 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 16/10/2024 |
| Type approval no. | 3FV277 |
3FV278
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 16/10/2024 |
| Type approval no. | 3FV278 |
3FV282
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 16/10/2024 |
| Type approval no. | 3FV282 |
3FV211
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.6 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 586 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 198 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/10/2024 |
| Type approval no. | 3FV211 |
3FV212
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/10/2024 |
| Type approval no. | 3FV212 |
3FV380
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 257 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET50 |
| Tires (option) | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 27/03/2025 |
| Type approval no. | 3FV380 |
3FV381
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EHRA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET50 |
| Tires (option) | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 27/03/2025 |
| Type approval no. | 3FV381 |
3FV379
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET50 |
| Tires (option) | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 27/03/2025 |
| Type approval no. | 3FV379 |
3FV279
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 14.08 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 586 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 16/10/2024 |
| Type approval no. | 3FV279 |
3FV283
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 14.08 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 586 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 16/10/2024 |
| Type approval no. | 3FV283 |
3FV284
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 16/10/2024 |
| Type approval no. | 3FV284 |
3FV280
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 554 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET50 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 16/10/2024 |
| Type approval no. | 3FV280 |
3FV213
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/10/2024 |
| Type approval no. | 3FV213 |
3FV214
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 14.08 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 586 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 198 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/10/2024 |
| Type approval no. | 3FV214 |