FORD E-Transit 350 L3 specifications — approved in Switzerland
269.3 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
133 km/h
Top speed
2 612 kg
Curb weight
3FQ250
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 133 km/h |
| Weight/power ratio | 9.7 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 612 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 981 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 06/03/2023 |
| Type approval no. | 3FQ250 |
3FQ258
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.7 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 612 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 981 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 06/03/2023 |
| Type approval no. | 3FQ258 |
3FN838
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.7 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 612 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 981 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 05/08/2022 |
| Type approval no. | 3FN838 |
3FM960
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Weight/power ratio | 9.61 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 589 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 098 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM960 |
3FM964
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Weight/power ratio | 9.6 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 586 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 098 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM964 |
3FM962
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Weight/power ratio | 9.41 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 535 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 098 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM962 |
3FM965
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM965 |
3FM967
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM967 |
3FN603
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 9.48 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 552 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 981 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/04/2022 |
| Type approval no. | 3FN603 |
3FQ255
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 14.23 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 612 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 981 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 06/03/2023 |
| Type approval no. | 3FQ255 |
3FQ253
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 14.23 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 612 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 981 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 06/03/2023 |
| Type approval no. | 3FQ253 |
3FN835
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 14.23 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 612 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 981 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 05/08/2022 |
| Type approval no. | 3FN835 |
3FM976
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM976 |
3FM971
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Weight/power ratio | 13.81 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 535 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 098 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM971 |
3FM973
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Weight/power ratio | 14.08 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 586 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 098 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM973 |
3FM974
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM974 |
3FM969
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Weight/power ratio | 14.1 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 589 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 098 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM969 |
3FN606
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 13.9 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 552 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 981 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/04/2022 |
| Type approval no. | 3FN606 |