FORD E-Transit 350 L4 specifications — approved in Switzerland
269.3 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
133 km/h
Top speed
2 767 kg
Curb weight
3FQ251
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 133 km/h |
| Weight/power ratio | 10.27 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 767 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 704 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 733 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 09/03/2023 |
| Type approval no. | 3FQ251 |
3FQ259
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 10.27 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 767 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 704 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 733 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 06/03/2023 |
| Type approval no. | 3FQ259 |
3FN839
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 10.27 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 767 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 704 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 733 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 05/08/2022 |
| Type approval no. | 3FN839 |
3FM968
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM968 |
3FM966
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM966 |
3FM961
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Weight/power ratio | 9.83 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 648 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 797 mm |
| Width | 2 098 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM961 |
3FM963
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Weight/power ratio | 9.63 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | 0 |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 594 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 797 mm |
| Width | 2 098 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM963 |
3FN604
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 10.05 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 707 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 704 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 733 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/04/2022 |
| Type approval no. | 3FN604 |
3FQ256
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 15.07 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 767 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 704 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 733 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 06/03/2023 |
| Type approval no. | 3FQ256 |
3FQ234
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 14.74 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 707 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 704 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 733 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 06/03/2023 |
| Type approval no. | 3FQ234 |
3FN836
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 15.07 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 767 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 704 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 733 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 05/08/2022 |
| Type approval no. | 3FN836 |
3FM972
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Weight/power ratio | 14.13 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 594 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 797 mm |
| Width | 2 098 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM972 |
3FM977
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM977 |
3FM975
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM975 |
3FM970
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 105 km/h |
| Weight/power ratio | 14.42 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 648 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 797 mm |
| Width | 2 098 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 3 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/05/2022 |
| Type approval no. | 3FM970 |
3FN607
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 14.74 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 707 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 6 704 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 733 mm |
| Wheelbase | 3 750 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/04/2022 |
| Type approval no. | 3FN607 |