FORD E-Transit 390 L? specifications — approved in Switzerland
269.3 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
3FQ470
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 554 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 21/10/2022 |
| Type approval no. | 3FQ470 |
3FQ468
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.28 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 554 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 21/10/2022 |
| Type approval no. | 3FQ468 |
3FQ474
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 554 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 21/10/2022 |
| Type approval no. | 3FQ474 |
3FQ472
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.28 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 554 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 21/10/2022 |
| Type approval no. | 3FQ472 |
3FQ484
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.28 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 554 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 19/10/2022 |
| Type approval no. | 3FQ484 |
3FN745
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/06/2022 |
| Type approval no. | 3FN745 |
3FN739
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.41 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 535 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 198 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/06/2022 |
| Type approval no. | 3FN739 |
3FN742
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 198 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/06/2022 |
| Type approval no. | 3FN742 |
3FN611
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.28 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 554 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 18/05/2022 |
| Type approval no. | 3FN611 |
3FQ476
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 13.61 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 554 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 21/10/2022 |
| Type approval no. | 3FQ476 |
3FQ478
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 554 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 21/10/2022 |
| Type approval no. | 3FQ478 |
3FQ480
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 13.61 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 554 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 21/10/2022 |
| Type approval no. | 3FQ480 |
3FQ482
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 554 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 21/10/2022 |
| Type approval no. | 3FQ482 |
3FQ486
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 13.61 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 554 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 19/10/2022 |
| Type approval no. | 3FQ486 |
3FN754
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/06/2022 |
| Type approval no. | 3FN754 |
3FN751
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 198 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/06/2022 |
| Type approval no. | 3FN751 |
3FN748
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 13.81 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 535 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 198 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/06/2022 |
| Type approval no. | 3FN748 |
3FN613
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 13.61 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 3 900 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 554 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 18/05/2022 |
| Type approval no. | 3FN613 |