FORD E-Transit 425 specifications — approved in Switzerland
269.3 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
133 km/h
Top speed
2 498 kg
Curb weight
3FQ834
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 133 km/h |
| Weight/power ratio | 9.28 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 554 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 03/10/2023 |
| Type approval no. | 3FQ834 |
3FQ769
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 4 250 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/06/2023 |
| Type approval no. | 3FQ769 |
3FQ766
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.28 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 4 250 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/06/2023 |
| Type approval no. | 3FQ766 |
3FQ761
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.28 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 4 250 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 20/04/2023 |
| Type approval no. | 3FQ761 |
3FQ760
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.5 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 558 kg |
| Gross weight | 4 075 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 20/04/2023 |
| Type approval no. | 3FQ760 |
3FQ832
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 13.61 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 03/10/2023 |
| Type approval no. | 3FQ832 |
3FQ775
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 4 250 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/06/2023 |
| Type approval no. | 3FQ775 |
3FQ772
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 13.61 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 4 250 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/06/2023 |
| Type approval no. | 3FQ772 |
3FQ776
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 4 075 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/06/2023 |
| Type approval no. | 3FQ776 |
3FQ763
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 13.93 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 558 kg |
| Gross weight | 4 075 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 20/04/2023 |
| Type approval no. | 3FQ763 |
3FQ764
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 13.61 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 4 250 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 551 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 20/04/2023 |
| Type approval no. | 3FQ764 |