FORD Econoline 350 specifications — approved in Switzerland
214.9 HP
Max power
570.0 Nm
Max torque
135 km/h
Top speed
| Power | 214.9 HP (158.0 kW) @ 2 700 rpm |
| Torque | 570.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Displacement | 7 269 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine |
| 7.3DIT |
| Gross weight | 4 853 kg |
| Wheelbase | 3 502 mm |
| Body type | Véhicule d'habitation |
| Tires | 225/75R16 111/109N (Loadrange D): 6x16 acier |
| Manufacturer | FORD MOTOR COMPANY, USA-48121 DEARBORN, MICHIGAN |
| Approval date | 15/06/1998 |
| Type approval no. | 2FB113 |