HARLEY-DAVIDSON FLHX specifications — approved in Switzerland
108.8 HP
Max power
175.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
443 kg
Curb weight
6HE945
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 175.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 4.07 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 7 |
| Curb weight | 443 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Length | 2 410 mm |
| Width | 2 410 mm |
| Height | 1 350 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 20/01/2025 |
| Type approval no. | 6HE945 |
6HE915
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 175.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 4.07 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 7 |
| Curb weight | 443 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 410 mm |
| Height | 1 350 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 05/02/2024 |
| Type approval no. | 6HE915 |
6HE758
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 450 rpm |
| Torque | 150.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.02 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | C |
| Curb weight | 451 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 450 mm |
| Height | 1 350 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/65B16 81H: 5.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 29/08/2017 |
| Type approval no. | 6HE758 |
6HB621
| Power | 87.0 HP (64.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 138.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.15 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | M |
| Curb weight | 448 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 450 mm |
| Height | 1 350 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/65B16 81H: 5.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 13/08/2013 |
| Type approval no. | 6HB621 |
6HB511
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 134.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.26 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | M |
| Curb weight | 443 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 430 mm |
| Height | 1 340 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/70-B18 63H: 3.50x18 |
| Tires (option) | AR= 180/65-B16 81H: 5.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 30/06/2010 |
| Type approval no. | 6HB511 |
6HB461
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.43 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 443 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 430 mm |
| Height | 1 340 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/70-B18 63H: 3.50x18 |
| Tires (option) | AR= 180/65-B16 81H: 5.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 21/08/2009 |
| Type approval no. | 6HB461 |
6HB424
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 200 rpm |
| Torque | 131.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.43 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 443 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 430 mm |
| Height | 1 340 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/80-17 65H, 130/80B17 65H: 3.00x17 / 130/70-18 65H, 130/70B18 65H: 3.50x18 |
| Tires (option) | AR= 180/65-16 81H, 180/65B16 81H: 5.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 14/08/2008 |
| Type approval no. | 6HB424 |
6HB388
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 200 rpm |
| Torque | 129.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 5.15 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 420 kg |
| Gross weight | 570 kg |
| Width | 2 400 mm |
| Height | 1 320 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= MT90-B16 72H: 16x3.00 |
| Tires (option) | AR= MU85-B16 77H: 16x3.00 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 14/08/2007 |
| Type approval no. | 6HB388 |
6HB315
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 5 450 rpm |
| Torque | 123.0 Nm @ 3 400 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 5.42 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 420 kg |
| Gross weight | 570 kg |
| Width | 2 400 mm |
| Height | 1 320 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= MT90-B16 72H: 16x3.00 |
| Tires (option) | AR= MU85-B16 77H: 16x3.00 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 31/08/2006 |
| Type approval no. | 6HB315 |
6HB622
| Power | 44.9 HP (33.0 kW) @ 4 250 rpm |
| Torque | 95.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 9.98 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | M |
| Curb weight | 448 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 450 mm |
| Height | 1 350 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/65B16 81H: 5.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 13/08/2013 |
| Type approval no. | 6HB622 |