HARLEY-DAVIDSON FLHXLSE specifications — approved in Switzerland
117.0 HP
Max power
183.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
493 kg
Curb weight
| Power | 117.0 HP (86.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 183.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 4.21 kg/HP |
| Displacement | 1 977 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 6 |
| Curb weight | 493 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Length | 2 625 mm |
| Width | 2 625 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | Harley-Davidson Motor Company, 53208 Wisconsin - USA |
| Approval date | 30/01/2026 |
| Type approval no. | 6HE957 |