HARLEY-DAVIDSON FLTRKSEANV specifications — approved in Switzerland
106.1 HP
Max power
166.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
512 kg
Curb weight
| Power | 106.1 HP (78.0 kW) @ 5 450 rpm |
| Torque | 166.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 4.83 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | H |
| Curb weight | 512 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 570 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 27/12/2022 |
| Type approval no. | 6HE888 |