HARLEY-DAVIDSON FLTRUSE specifications — approved in Switzerland
97.9 HP
Max power
156.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
488 kg
Curb weight
6HB664
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 156.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 4.98 kg/HP |
| Displacement | 1 801 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | N |
| Curb weight | 488 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 600 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/80B17 65H: 3.00x17 |
| Tires (option) | AR= 180/65B16 81H: 5.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 11/08/2014 |
| Type approval no. | 6HB664 |
6HB514
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 156.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 5.16 kg/HP |
| Displacement | 1 801 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 8 |
| Curb weight | 505 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 525 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/70B18 63H: 3.50x18 |
| Tires (option) | AR= 180/55-B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 30/06/2010 |
| Type approval no. | 6HB514 |