HARLEY-DAVIDSON FLTRX specifications — approved in Switzerland
108.8 HP
Max power
175.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
455 kg
Curb weight
6HE948
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 175.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 4.18 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 7 |
| Curb weight | 455 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Length | 2 410 mm |
| Width | 2 410 mm |
| Height | 1 315 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 20/01/2025 |
| Type approval no. | 6HE948 |
6HE916
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 175.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 4.18 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 7 |
| Curb weight | 455 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 410 mm |
| Height | 1 315 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 05/02/2024 |
| Type approval no. | 6HE916 |
6HE760
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 450 rpm |
| Torque | 150.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.16 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | C |
| Curb weight | 463 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 430 mm |
| Height | 1 310 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/65B16 81H: 5.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 29/08/2017 |
| Type approval no. | 6HE760 |
6HB463
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 5.58 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 455 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 475 mm |
| Height | 1 245 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/70-B18 63H: 3.50x18 |
| Tires (option) | AR= 180/65-B16 81H: 5.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 21/08/2009 |
| Type approval no. | 6HB463 |