HARLEY-DAVIDSON FLTRXSANV specifications — approved in Switzerland
93.8 HP
Max power
158.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
462 kg
Curb weight
| Power | 93.8 HP (69.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 158.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 4.93 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | P |
| Curb weight | 462 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 430 mm |
| Height | 1 325 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 142.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 27/12/2022 |
| Type approval no. | 6HE890 |