HARLEY-DAVIDSON FLTRXST specifications — approved in Switzerland
104.7 HP
Max power
168.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
457 kg
Curb weight
6XA888
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 5 450 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 4.36 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | L |
| Curb weight | 457 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Length | 2 405 mm |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 325 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 144.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 23/05/2024 |
| Type approval no. | 6XA888 |
6HE891
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 5 450 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 4.36 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | L |
| Curb weight | 457 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 325 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 144.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 27/12/2022 |
| Type approval no. | 6HE891 |
6HE870
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 5 450 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 4.36 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | L |
| Curb weight | 457 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 325 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 144.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 10/01/2022 |
| Type approval no. | 6HE870 |