HARLEY-DAVIDSON FXCWC specifications — approved in Switzerland
73.4 HP
Max power
121.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
395 kg
Curb weight
6HB480
| Power | 73.4 HP (54.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 121.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed |
| 185 km/h |
| Weight/power ratio | 5.38 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 395 kg |
| Gross weight | 533 kg |
| Width | 2 415 mm |
| Height | 1 168 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90/90-19 52H: 2.15x19 |
| Tires (option) | AR= 240/40R18 79V: 8.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 08/09/2009 |
| Type approval no. | 6HB480 |
6HB430
| Power | 70.7 HP (52.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 117.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 5.59 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 395 kg |
| Gross weight | 533 kg |
| Width | 2 415 mm |
| Height | 1 168 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90/90-19 52H, 90/90R19 52H: 2.15x19 |
| Tires (option) | AR= 240/40-18 79V, 240/40R18 79V: 8.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 14/08/2008 |
| Type approval no. | 6HB430 |
6HB411
| Power | 70.7 HP (52.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 117.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 5.59 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 395 kg |
| Gross weight | 533 kg |
| Width | 2 415 mm |
| Height | 1 168 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90/90-19, 90/90R19 52H: 19x2.15 |
| Tires (option) | AR= 240/40-18, 240/40R18 79V: 18x8.0 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 24/10/2007 |
| Type approval no. | 6HB411 |
6HB443
| Power | 31.3 HP (23.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 73.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 12.62 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 395 kg |
| Gross weight | 533 kg |
| Width | 2 415 mm |
| Height | 1 168 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90/90-19 52H, 90/90R19 52H: 2.15x19 |
| Tires (option) | AR= 240/40-18 79V, 240/40R18 79V: 8.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 13/11/2008 |
| Type approval no. | 6HB443 |
6HB416
| Power | 31.3 HP (23.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 73.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 12.62 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 395 kg |
| Gross weight | 533 kg |
| Width | 2 415 mm |
| Height | 1 168 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90/90-19, 90/90R19 52H: 19x2.15 |
| Tires (option) | AR= 240/40-18, 240/40R18 79V: 18x8.0 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 16/06/2008 |
| Type approval no. | 6HB416 |
6HB481
| Power | 29.9 HP (22.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 70.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 13.21 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 395 kg |
| Gross weight | 533 kg |
| Width | 2 415 mm |
| Height | 1 168 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90/90-19 52H: 2.15x19 |
| Tires (option) | AR= 240/40R18 79V: 8.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 08/09/2009 |
| Type approval no. | 6HB481 |