HOLDER C70 TC specifications — approved in Switzerland
64.3 HP
Max power
221.7 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 089 kg
Curb weight
4HB201
| Power | 64.3 HP (47.3 kW) @ 2 400 rpm |
| Torque | 221.7 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.49 kg/HP |
| Displacement | 2 615 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | V2607-CR-T-EU3 |
| Curb weight | 2 089 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 301 mm |
| Width | 1 325 mm |
| Height | 2 213 mm |
| Wheelbase | 1 870 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 31x10.50R15 109Q, 31x13.50-15 8PR, 31x15.50-15 8PR, 33x12.50R15 108Q |
| Tires (option) | 300/65R16 114A8, 320/65R16 107D, 280/70R16 112A8 |
| Manufacturer | MAX HOLDER GmbH, D-72555 METZINGEN |
| Approval date | 22/03/2017 |
| Type approval no. | 4HB201 |
4HB202
| Power | 64.3 HP (47.3 kW) @ 2 400 rpm |
| Torque | 221.7 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 32.49 kg/HP |
| Displacement | 2 615 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | V2607-CR-T-EU3 |
| Curb weight | 2 089 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 301 mm |
| Width | 1 325 mm |
| Height | 2 213 mm |
| Wheelbase | 1 870 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 31x10.50R15 109Q, 31x13.50-15 8PR, 31x15.50-15 8PR, 33x12.50R15 108Q |
| Tires (option) | 300/65R16 114A8, 320/65R16 107D, 280/70R16 112A8 |
| Manufacturer | MAX HOLDER GmbH, D-72555 METZINGEN |
| Approval date | 22/03/2017 |
| Type approval no. | 4HB202 |