HOLDER L 780 specifications — approved in Switzerland
76.8 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 305 kg
Curb weight
| Power | 76.8 HP (56.5 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 30.01 kg/HP |
| Displacement | 3 619 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TD2011L04I (C3UI56.5) |
| Curb weight | 2 305 kg |
| Gross weight | 3 440 kg |
| Length | 3 678 mm |
| Width | 1 234 mm |
| Height | 2 159 mm |
| Wheelbase | 1 827 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/au choix |
| Tires | 31x15.50-15 115B, 33x15.50R15 6PR, 36x13,5-15 114B, 33x12.50R15 108Q, 400/60-15.5 132A8 |
| Tires (option) | 33/18LL-16.1 10PR, 425/55R17 134G, 350/60-17.5 105A8, 10.5-18MPT 10PR, 275/80R18 130B, 320/65R18 109A8 |
| Tow cap. (unbraked) | 2 200 kg |
| Manufacturer | MAX HOLDER GmbH, D-72555 METZINGEN |
| Approval date | 19/11/2009 |
| Type approval no. | 4HB186 |