HOLDER M 480 specifications — approved in Switzerland
76.8 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 230 kg
Curb weight
4HB177
| Power | 76.8 HP (56.5 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 29.04 kg/HP |
| Displacement | 3 619 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TD2011L04 (C3UI56.5) |
| Curb weight | 2 230 kg |
| Gross weight | 4 000 kg |
| Length | 3 090 mm |
| Width | 1 270 mm |
| Height | 2 190 mm |
| Wheelbase | 2 005 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 10.5-18 MPT 10PR: 275/80R18 130B: 320/65R18 109A8: 340/65R18 113A8: 31x11.50R15 110Q: 33x12.50R15 108Q |
| Tires (option) | 31x15.50-15 8PR: 425/55R17 134G: 33x15.50-15 6PR: 36x13.50-15 114B: 33/18L-16.1 10PR: 31x10.50R15 109R |
| Manufacturer | MAX HOLDER GmbH, D-72555 METZINGEN |
| Approval date | 10/09/2009 |
| Type approval no. | 4HB177 |
4HB178
| Power | 76.8 HP (56.5 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 29.04 kg/HP |
| Displacement | 3 619 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TD2011L04 (C3UI56.5) |
| Curb weight | 2 230 kg |
| Gross weight | 4 000 kg |
| Length | 3 090 mm |
| Width | 1 270 mm |
| Height | 2 190 mm |
| Wheelbase | 2 005 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 10.5-18 MPT 10PR: 275/80R18 130B: 320/65R18 109A8: 340/65R18 113A8: 31x11.50R15 110Q: 33x12.50R15 108Q |
| Tires (option) | 31x15.50-15 8PR: 425/55R17 134G: 33x15.50-15 6PR: 36x13.50-15 114B: 33/18L-16.1 10PR: 31x10.50R15 109R |
| Manufacturer | MAX HOLDER GmbH, D-72555 METZINGEN |
| Approval date | 10/09/2009 |
| Type approval no. | 4HB178 |