HOLDER S100 specifications — approved in Switzerland
101.2 HP
Max power
410.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
3 200 kg
Curb weight
4HB223
| Power | 101.2 HP (74.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 410.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 30 km/h |
| Weight/power ratio | 31.62 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD3.6VNREV5F2 (C5VI74AU) |
| Curb weight | 3 200 kg |
| Gross weight | 5 500 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 325 mm |
| Height | 2 233 mm |
| Wheelbase | 1 827 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | 33x15.50-15 124B |
| Tires (option) | 285/70R17 121/118S, 315/70R17 121/118S, 425/55R17 134G, 440/50R17 135D |
| Manufacturer | KAERCHER MUNICIPAL GmbH, 72768 DE-Reutlingen |
| Approval date | 19/12/2024 |
| Type approval no. | 4HB223 |
4HB226
| Power | 101.2 HP (74.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 410.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 31.62 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD3.6VNREV5F2 (C5VI74AU) |
| Curb weight | 3 200 kg |
| Gross weight | 5 500 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 325 mm |
| Height | 2 233 mm |
| Wheelbase | 1 827 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | 33x15.50-15 124B |
| Tires (option) | 285/70R17 121/118S, 315/70R17 121/118S, 425/55R17 134G, 440/50R17 135D |
| Manufacturer | KAERCHER MUNICIPAL GmbH, 72768 DE-Reutlingen |
| Approval date | 19/12/2024 |
| Type approval no. | 4HB226 |
4HB211
| Power | 101.2 HP (74.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 410.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 31.62 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD3.6VNREV5F2 (CVI74AU) |
| Curb weight | 3 200 kg |
| Gross weight | 5 500 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 325 mm |
| Height | 2 233 mm |
| Wheelbase | 1 827 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | 33x15.50-15 124B |
| Tires (option) | 285/70R17 121/118S, 315/70R17 121/118S, 425/55R17 134G, 440/50R17 135D |
| Manufacturer | MAX HOLDER GMBH, 72768 Reutlingen |
| Approval date | 26/11/2019 |
| Type approval no. | 4HB211 |