HOLDER S75 specifications — approved in Switzerland
75.3 HP
Max power
405.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
2 890 kg
Curb weight
4HB222
| Power | 75.3 HP (55.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 405.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed |
| 30 km/h |
| Weight/power ratio | 38.38 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD3.6ENREv4F2 (C5EI55E) |
| Curb weight | 2 890 kg |
| Gross weight | 5 500 kg |
| Length | 3 398 mm |
| Width | 1 290 mm |
| Height | 2 202 mm |
| Wheelbase | 1 827 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 33x15.50-15 124B |
| Tires (option) | 285/70R17 121/118S, 315/70R17 121/118S, 425/55R17 134G, 440/50R17 135D |
| Manufacturer | KAERCHER MUNICIPAL GmbH, 72768 DE-Reutlingen |
| Approval date | 19/12/2024 |
| Type approval no. | 4HB222 |
4HB225
| Power | 75.3 HP (55.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 405.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 38.38 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD3.6ENREv4F2 (C5EI55E) |
| Curb weight | 2 890 kg |
| Gross weight | 5 500 kg |
| Length | 3 398 mm |
| Width | 1 290 mm |
| Height | 2 202 mm |
| Wheelbase | 1 827 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 33x15.50-15 124B |
| Tires (option) | 285/70R17 121/118S, 315/70R17 121/118S, 425/55R17 134G, 440/50R17 135D |
| Manufacturer | KAERCHER MUNICIPAL GmbH, 72768 DE-Reutlingen |
| Approval date | 19/12/2024 |
| Type approval no. | 4HB225 |
4HB220
| Power | 75.3 HP (55.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 405.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 38.38 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD3.6ENREv4F2 (C5EI55E) |
| Curb weight | 2 890 kg |
| Gross weight | 5 500 kg |
| Length | 3 398 mm |
| Width | 1 290 mm |
| Height | 2 202 mm |
| Wheelbase | 1 827 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 315/70R17 121/118S, 285/70R17 121/118S, 33x15.50-15 124B, 40/50R17 135D |
| Tires (option) | 425/55R17 134G, 325/70R18 125G, 280/80R18 132A8, 10.5/80-18 131A8 |
| Manufacturer | KAERCHER MUNICIPAL GmbH, 72768 DE-Reutlingen |
| Approval date | 27/12/2022 |
| Type approval no. | 4HB220 |
4HB221
| Power | 75.3 HP (55.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 405.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 38.38 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD3.6ENREv4F2 (C5EI55E) |
| Curb weight | 2 890 kg |
| Gross weight | 5 500 kg |
| Length | 3 398 mm |
| Width | 1 290 mm |
| Height | 2 202 mm |
| Wheelbase | 1 827 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 315/70R17 121/118S, 285/70R17 121/118S, 33x15.50-15 124B, 40/50R17 135D |
| Tires (option) | 425/55R17 134G, 325/70R18 125G, 280/80R18 132A8, 10.5/80-18 131A8 |
| Manufacturer | KAERCHER MUNICIPAL GmbH, 72768 DE-Reutlingen |
| Approval date | 27/12/2022 |
| Type approval no. | 4HB221 |