HOLDER X-30 specifications — approved in Switzerland
26.8 HP
Max power
66.9 Nm
Max torque
27 km/h
Top speed
1 101 kg
Curb weight
| Power | 26.8 HP (19.7 kW) @ 3 000 rpm |
| Torque | 66.9 Nm @ 2 100 rpm |
| Top speed | 27 km/h |
| Weight/power ratio | 41.08 kg/HP |
| Displacement | 1 131 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 403D-11 (GJ26/3000) |
| Curb weight | 1 101 kg |
| Gross weight | 2 000 kg |
| Length | 2 776 mm |
| Width | 1 010 mm |
| Height | 1 960 mm |
| Wheelbase | 1 300 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | 20x8.00-10: 7.25x10 |
| Tires (option) | 20x10.00-10: 7.25x10 |
| Manufacturer | MAX HOLDER GmbH, D-72555 METZINGEN |
| Approval date | 25/03/2014 |
| Type approval no. | 4HB197 |