HOLOUBEK HB1 specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
300 kg
Curb weight
9HG808
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 300 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 3 000 mm |
| Width | 1 400 mm |
| Height | 2 550 mm |
| Body type | Trsp d'engins sport nautique |
| Manufacturer | HOLOUBEK TRADE s.r.o., 591 01 CZ- Zd'ar nad Sazavou |
| Approval date | 27/10/2021 |
| Type approval no. | 9HG808 |
9HG809
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 200 kg |
| Gross weight | 950 kg |
| Length | 3 000 mm |
| Width | 1 100 mm |
| Height | 2 550 mm |
| Body type | Variantes de pont |
| Manufacturer | HOLOUBEK TRADE s.r.o., 591 01 CZ- Zd'ar nad Sazavou |
| Approval date | 27/10/2021 |
| Type approval no. | 9HG809 |
9HG810
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 200 kg |
| Gross weight | 950 kg |
| Length | 3 000 mm |
| Width | 1 100 mm |
| Height | 2 550 mm |
| Body type | Variantes de fourgon |
| Manufacturer | HOLOUBEK TRADE s.r.o., 591 01 CZ- Zd'ar nad Sazavou |
| Approval date | 27/10/2021 |
| Type approval no. | 9HG810 |
9HG811
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 300 kg |
| Gross weight | 1 500 kg |
| Length | 3 000 mm |
| Width | 1 100 mm |
| Height | 2 550 mm |
| Body type | Variantes pont basculant |
| Manufacturer | HOLOUBEK TRADE s.r.o., 591 01 CZ- Zd'ar nad Sazavou |
| Approval date | 27/10/2021 |
| Type approval no. | 9HG811 |
9HG812
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 500 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 3 000 mm |
| Width | 1 400 mm |
| Height | 2 550 mm |
| Body type | Transport d'animaux |
| Manufacturer | HOLOUBEK TRADE s.r.o., 591 01 CZ- Zd'ar nad Sazavou |
| Approval date | 27/10/2021 |
| Type approval no. | 9HG812 |