HOLOUBEK HB2 specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
200 kg
Curb weight
9HG804
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 200 kg |
| Gross weight | 950 kg |
| Length | 3 000 mm |
| Width | 1 100 mm |
| Height | 2 550 mm |
| Wheelbase | 600 mm |
| Body type | Variantes de fourgon |
| Manufacturer | HOLOUBEK TRADE s.r.o., 591 01 CZ- Zd'ar nad Sazavou |
| Approval date | 27/10/2021 |
| Type approval no. | 9HG804 |
9HG802
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 300 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 3 000 mm |
| Width | 1 400 mm |
| Height | 2 550 mm |
| Wheelbase | 600 mm |
| Body type | Trsp d'engins sport nautique |
| Manufacturer | HOLOUBEK TRADE s.r.o., 591 01 CZ- Zd'ar nad Sazavou |
| Approval date | 27/10/2021 |
| Type approval no. | 9HG802 |
9HG803
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 200 kg |
| Gross weight | 950 kg |
| Length | 3 000 mm |
| Width | 1 100 mm |
| Height | 2 550 mm |
| Wheelbase | 600 mm |
| Body type | Variantes de pont |
| Manufacturer | HOLOUBEK TRADE s.r.o., 591 01 CZ- Zd'ar nad Sazavou |
| Approval date | 27/10/2021 |
| Type approval no. | 9HG803 |
9HG807
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 400 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 3 000 mm |
| Width | 1 400 mm |
| Height | 2 550 mm |
| Wheelbase | 625 mm |
| Body type | Citerne à eau |
| Manufacturer | HOLOUBEK TRADE s.r.o., 591 01 CZ- Zd'ar nad Sazavou |
| Approval date | 27/10/2021 |
| Type approval no. | 9HG807 |
9HG805
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 300 kg |
| Gross weight | 1 500 kg |
| Length | 3 000 mm |
| Width | 1 100 mm |
| Height | 2 550 mm |
| Wheelbase | 600 mm |
| Body type | Variantes pont basculant |
| Manufacturer | HOLOUBEK TRADE s.r.o., 591 01 CZ- Zd'ar nad Sazavou |
| Approval date | 27/10/2021 |
| Type approval no. | 9HG805 |
9HG806
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 300 kg |
| Gross weight | 950 kg |
| Length | 3 000 mm |
| Width | 1 100 mm |
| Height | 2 550 mm |
| Wheelbase | 625 mm |
| Body type | Magasin de vente |
| Manufacturer | HOLOUBEK TRADE s.r.o., 591 01 CZ- Zd'ar nad Sazavou |
| Approval date | 27/10/2021 |
| Type approval no. | 9HG806 |
9HG801
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 500 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 3 000 mm |
| Width | 1 400 mm |
| Height | 2 550 mm |
| Wheelbase | 625 mm |
| Body type | Transport d'animaux |
| Manufacturer | HOLOUBEK TRADE s.r.o., 591 01 CZ- Zd'ar nad Sazavou |
| Approval date | 29/09/2021 |
| Type approval no. | 9HG801 |