HONDA 250R specifications — approved in Switzerland
17.6 HP
Max power
15.5 Nm
Max torque
110 km/h
Top speed
183 kg
Curb weight
6HA550
| Power | 17.6 HP (13.0 kW) @ 8 800 rpm |
| Torque | 15.5 Nm @ 6 550 rpm |
| Top speed |
| 110 km/h |
| Weight/power ratio | 10.4 kg/HP |
| Displacement | 249 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Engine | ME10E |
| Curb weight | 183 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 2 252 mm |
| Height | 1 200 mm |
| Wheelbase | 2 301 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 88.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 90/90-21 54M/R: 1.60x21 / AR= 120/90-18 65M/R, 140/80-18 70M/R: 2.15x18 |
| Tires (option) | AV= 80/100-21 51M/R: 1.60x21 / AR= 120/80-19 63R/65M, 140/80-19 71R: 2.15x19 |
| Manufacturer | REDMOTO S.r.l, I-20832 Desio (MB) |
| Approval date | 14/03/2017 |
| Type approval no. | 6HA550 |
6HA576
| Power | 17.0 HP (12.5 kW) @ 7 250 rpm |
| Torque | 20.0 Nm @ 5 250 rpm |
| Top speed | 112 km/h |
| Weight/power ratio | 11.18 kg/HP |
| Displacement | 249 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Engine | ME12E |
| Curb weight | 190 kg |
| Gross weight | 215 kg |
| Width | 2 210 mm |
| Height | 1 200 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 91.0 g/km |
| Consumption | 3.90 l/100km |
| Tires | AV= 90/90-21 54M/R: 1.60x21 / AR= 120/90-18 65M/R, 140/80-18 70M/R: 2.15x18 |
| Tires (option) | AV= 80/100-21 51M/R: 1.60x21 / AR= 120/80-19 63R/65M, 140/80-19 71R: 2.15x19 |
| Manufacturer | REDMOTO S.r.l, I-20832 Desio (MB) |
| Approval date | 01/02/2018 |
| Type approval no. | 6HA576 |