HONDA 400RX specifications — approved in Switzerland
20.3 HP
Max power
27.2 Nm
Max torque
116 km/h
Top speed
195 kg
Curb weight
| Power | 20.3 HP (14.9 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 27.2 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 116 km/h |
| Weight/power ratio | 9.61 kg/HP |
| Displacement | 413 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Engine | PE07E4 |
| Curb weight | 195 kg |
| Gross weight | 215 kg |
| Width | 2 210 mm |
| Height | 1 200 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 93.0 g/km |
| Consumption | 4.00 l/100km |
| Tires | AV= 90/90-21 54M/R: 1.60x21 / AR= 120/90-18 65M/R, 140/80-18 70M/R: 2.15x18 |
| Tires (option) | AV= 80/100-21 51M/R: 1.60x21 / AR= 120/80-19 63R/65M, 140/80-19 71R: 2.15x19 |
| Manufacturer | REDMOTO S.r.l, I-20832 Desio (MB) |
| Approval date | 01/02/2018 |
| Type approval no. | 6HA577 |