HONDA 450R specifications — approved in Switzerland
26.0 HP
Max power
27.1 Nm
Max torque
124 km/h
Top speed
188 kg
Curb weight
| Power | 26.0 HP (19.2 kW) @ 8 000 rpm |
| Torque | 27.1 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 124 km/h |
| Weight/power ratio | 7.23 kg/HP |
| Displacement | 449 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Engine | PE05E |
| Curb weight | 188 kg |
| Gross weight | 290 kg |
| Width | 2 252 mm |
| Height | 1 200 mm |
| Wheelbase | 2 301 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 87.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Tires | AV= 90/90-21 54M/R: 1.60x21 / AR= 120/90-18 65M/R, 140/80-18 70M/R: 2.15x18 |
| Tires (option) | AV= 80/100-21 51M/R: 1.60x21 / AR= 120/80-19 63R/65M, 140/80-19 71R: 2.15x19 |
| Manufacturer | REDMOTO S.r.l, I-20832 Desio (MB) |
| Approval date | 14/03/2017 |
| Type approval no. | 6HA552 |