HONDA 450XR specifications — approved in Switzerland
30.7 HP
Max power
27.7 Nm
Max torque
129 km/h
Top speed
206 kg
Curb weight
| Power | 30.7 HP (22.6 kW) @ 8 750 rpm |
| Torque | 27.7 Nm @ 6 000 rpm |
| Top speed | 129 km/h |
| Weight/power ratio | 6.71 kg/HP |
| Displacement | 449 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | PD11E |
| Curb weight | 206 kg |
| Gross weight | 231 kg |
| Width | 2 280 mm |
| Height | 1 260 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 94.0 g/km |
| Consumption | 4.10 l/100km |
| Tires | AV= 90/90-21 54M/R: 1.60x21 / AR= 120/80-18 62P: 2.15x18 |
| Tires (option) | AV= 80/100-21 51M/P/R: 1.60x21 / AR= 120/90-18 65M/R, 140/80-18 70M/R: 2.15x18 |
| Manufacturer | REDMOTO S.r.l, I-20832 Desio (MB) |
| Approval date | 22/03/2019 |
| Type approval no. | 6HA609 |