HONDA Accord 1.6i specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
140.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 350 kg
Curb weight
1HA210
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 140.0 Nm @ 5 100 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.68 kg/HP |
| Displacement | 1 590 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D16B6 |
| Curb weight | 1 350 kg |
| Gross weight | 1 740 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 195.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/70R14 88H: 5.5x14 DP60 |
| Tires (option) | 195/60R15 88V: 6.0x15 DP60 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 30/07/1999 |
| Type approval no. | 1HA210 |
1HA158
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 140.0 Nm @ 5 100 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.51 kg/HP |
| Displacement | 1 590 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D16B6 |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 740 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 195.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/70R14 88H: 5.5x14 DP60 |
| Tires (option) | 195/60R15 88V: 6.0x15 DP60 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 09/11/1998 |
| Type approval no. | 1HA158 |
1HA176
| Power | 107.4 HP (79.0 kW) @ 6 400 rpm |
| Torque | 140.0 Nm @ 5 100 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.38 kg/HP |
| Displacement | 1 590 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D16B7 |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 740 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 195.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/70R14 88H: 5.5x14 DP60 |
| Tires (option) | 195/60R15 88V: 6.0x15 DP60 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 11/01/1999 |
| Type approval no. | 1HA176 |