HONDA Accord 1.8i specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
158.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
1 320 kg
Curb weight
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 158.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.42 kg/HP |
| Displacement | 1 849 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F18A3 |
| Curb weight | 1 320 kg |
| Gross weight | 1 820 kg |
| Length | 4 685 mm |
| Width | 1 720 mm |
| Height | 1 350 mm |
| Wheelbase | 2 720 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 8.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/70R14 88H: 14x5 DP50 (seul. m5) |
| Tires (option) | 185/65R15 88H: 15x5.5, 15x6, 15x6.5 toutes DP50 ou DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 27/12/1995 |
| Type approval no. | 1HA106 |