HONDA Accord 2.0 TDI specifications — approved in Switzerland
104.7 HP
Max power
210.0 Nm
Max torque
174 km/h
Top speed
1 540 kg
Curb weight
1HA215
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 210.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 174 km/h |
| Weight/power ratio | 14.71 kg/HP |
| Displacement | 1 994 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 20T2N |
| Curb weight | 1 540 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R15 88V: 6.0x15 DP60 |
| Tires (option) | 205/50R16 87V: 6.5x16 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 30/07/1999 |
| Type approval no. | 1HA215 |
1HA193
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 210.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 14.09 kg/HP |
| Displacement | 1 994 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 20T2N |
| Curb weight | 1 475 kg |
| Gross weight | 1 900 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R15 88V: 6.0x15 DP60 |
| Tires (option) | 205/50R16 87V: 6.5x16 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 25/03/1999 |
| Type approval no. | 1HA193 |
1HA113
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 210.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 13.42 kg/HP |
| Displacement | 1 994 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 20T2N |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 880 kg |
| Length | 4 685 mm |
| Width | 1 720 mm |
| Height | 1 350 mm |
| Wheelbase | 2 720 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 151.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 185/70R14: 14x5 DP50 |
| Tires (option) | 185/65R15: 15x5.5 DP50, 15x6 DP50, 15x6.5 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 16/02/1996 |
| Type approval no. | 1HA113 |
1HA231
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 210.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 15.31 kg/HP |
| Displacement | 1 994 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 20T2N |
| Curb weight | 1 540 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88V: 6.0x15 DP60 |
| Tires (option) | 205/50R16 87V: 6.5x16 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 03/04/2000 |
| Type approval no. | 1HA231 |