HONDA Accord 2.0i specifications — approved in Switzerland
155.0 HP
Max power
190.0 Nm
Max torque
217 km/h
Top speed
1 421 kg
Curb weight
1HA287
| Power | 155.0 HP (114.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 217 km/h |
| Weight/power ratio | 9.17 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K20Z2 |
| Curb weight | 1 421 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 665 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 445 mm |
| Wheelbase | 2 680 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 1) 195/65R15 91V: 6x15 DP55, 6 1/2x15 DP55 |
| Tires (option) | 2) 205/55R16 91V: 6 1/2x16 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 03/01/2006 |
| Type approval no. | 1HA287 |
1HA265
| Power | 155.0 HP (114.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 217 km/h |
| Weight/power ratio | 8.99 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K20A6 |
| Curb weight | 1 393 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 665 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 445 mm |
| Wheelbase | 2 680 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91V: 6.00x15, 6 1/2x15 DP55 (1) |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 6 1/2x16 DP55 (2) |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 13/01/2003 |
| Type approval no. | 1HA265 |
1HA107
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 178.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.26 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F20Z1 |
| Curb weight | 1 340 kg |
| Gross weight | 1 820 kg |
| Length | 4 685 mm |
| Width | 1 720 mm |
| Height | 1 350 mm |
| Wheelbase | 2 720 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 9.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/70R14 88H: 14x5 DP50 (seul. m5) |
| Tires (option) | 185/65R15 88H: 15x5.5, 15x6, 15x6.5 toutes DP50 ou DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 27/12/1995 |
| Type approval no. | 1HA107 |