HONDA Accord 2.0i T specifications — approved in Switzerland
156.4 HP
Max power
192.0 Nm
Max torque
212 km/h
Top speed
1 550 kg
Curb weight
1HA414
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 192.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed |
| 212 km/h |
| Weight/power ratio | 9.91 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | R20A3 |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 166.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/50R17 92V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tires (option) | 225/45R18 92V: 7 1/2x18 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 26/07/2013 |
| Type approval no. | 1HA414 |
1HA413
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 192.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 9.91 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | R20A3 |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92V: 6 1/2x16 DP55/50 |
| Tires (option) | 225/50R17 92V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 26/07/2013 |
| Type approval no. | 1HA413 |
1HA360
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 192.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 9.91 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | R20A3 |
| Curb weight | 1 550 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 166.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/60R16 92V: 6 1/2x16 DP55/50 |
| Tires (option) | 225/50R17 92V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 23/03/2011 |
| Type approval no. | 1HA360 |