HONDA Accord 2.0i VTEC specifications — approved in Switzerland
146.9 HP
Max power
184.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 455 kg
Curb weight
1HA213
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 184.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.9 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F20B6 |
| Curb weight | 1 455 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 209.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88V: 6.0x15 DP60 |
| Tires (option) | 205/50R16 87V: 6.5x16 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 30/07/1999 |
| Type approval no. | 1HA213 |
1HA214
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 184.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.07 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F20B6 |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 217.0 g/km |
| Consumption | 9.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88V: 6.0x15 DP60 |
| Tires (option) | 205/50R16 87V: 6.5x16 DP55 |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 30/07/1999 |
| Type approval no. | 1HA214 |
1HA199
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 184.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.56 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F20B6 |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 207.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88V 6.00x15 DP60 |
| Tires (option) | 205/50R16 87V 6.50x16 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 11/06/1999 |
| Type approval no. | 1HA199 |
1HA201
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 184.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.73 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F20B6 |
| Curb weight | 1 430 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 218.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88V 6.00x15 DP60 |
| Tires (option) | 205/50R16 87V 6.50x16 DP55 |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 11/06/1999 |
| Type approval no. | 1HA201 |
1HA161
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 184.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.56 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F20B6 |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 204.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88V: 6.0x15 DP60 |
| Tires (option) | 205/50R16 87V: 6.5x16 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 09/11/1998 |
| Type approval no. | 1HA161 |
1HA162
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 184.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.73 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F20B6 |
| Curb weight | 1 430 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 217.0 g/km |
| Consumption | 9.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/60R15 88V: 6.0x15 DP60 |
| Tires (option) | 205/50R16 87V: 6.5x16 DP55 |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 09/11/1998 |
| Type approval no. | 1HA162 |