HONDA Accord 2.2 CTDI specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
340.0 Nm
Max torque
212 km/h
Top speed
1 547 kg
Curb weight
1HA289
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 212 km/h |
| Weight/power ratio | 11.04 kg/HP |
| Displacement | 2 204 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22A1 |
| Curb weight | 1 547 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 665 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 445 mm |
| Wheelbase | 2 680 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 148.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6 1/2x16 DP55 |
| Tires (option) | 225/45R17 91W: 7x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 03/01/2006 |
| Type approval no. | 1HA289 |
1HA271
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.94 kg/HP |
| Displacement | 2 204 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22A1 |
| Curb weight | 1 533 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 665 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 445 mm |
| Wheelbase | 2 680 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/55R16 91V: 6 1/2x16 DP55 |
| Tires (option) | 225/45R17 91Y: 7x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 12/12/2003 |
| Type approval no. | 1HA271 |