HONDA Accord 2.2 DTEC T specifications — approved in Switzerland
179.5 HP
Max power
380.0 Nm
Max torque
217 km/h
Top speed
1 699 kg
Curb weight
1HA422
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 217 km/h |
| Weight/power ratio | 9.47 kg/HP |
| Displacement | 2 199 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22B2 |
| Curb weight | 1 699 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 150.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/45R18 95V: 8x18 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 26/07/2013 |
| Type approval no. | 1HA422 |
1HA421
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 217 km/h |
| Weight/power ratio | 9.47 kg/HP |
| Displacement | 2 199 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22B2 |
| Curb weight | 1 699 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tires (option) | 225/45R18 95V: 7 1/2x18 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 26/07/2013 |
| Type approval no. | 1HA421 |
1HA402
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 217 km/h |
| Weight/power ratio | 9.47 kg/HP |
| Displacement | 2 199 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22B2 |
| Curb weight | 1 699 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 150.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tires (option) | 225/45R18 95V: 7 1/2x18 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 11/12/2012 |
| Type approval no. | 1HA402 |
1HA364
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 217 km/h |
| Weight/power ratio | 9.47 kg/HP |
| Displacement | 2 199 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22B2 |
| Curb weight | 1 699 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 150.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tires (option) | 225/45R18 95V: 7 1/2x18 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 23/03/2011 |
| Type approval no. | 1HA364 |
1HA417
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 207 km/h |
| Weight/power ratio | 11.15 kg/HP |
| Displacement | 2 199 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22B1 |
| Curb weight | 1 668 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 95V: 6 1/2x16 DP55/50 |
| Tires (option) | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 26/07/2013 |
| Type approval no. | 1HA417 |
1HA418
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 207 km/h |
| Weight/power ratio | 11.15 kg/HP |
| Displacement | 2 199 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22B1 |
| Curb weight | 1 668 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 95V: 6 1/2x16 DP55/50 |
| Tires (option) | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 26/07/2013 |
| Type approval no. | 1HA418 |
1HA419
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 202 km/h |
| Weight/power ratio | 11.65 kg/HP |
| Displacement | 2 199 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22B1 |
| Curb weight | 1 743 kg |
| Gross weight | 2 180 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95V: 6 1/2x16 DP55/50 |
| Tires (option) | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 26/07/2013 |
| Type approval no. | 1HA419 |
1HA420
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 202 km/h |
| Weight/power ratio | 11.65 kg/HP |
| Displacement | 2 199 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22B1 |
| Curb weight | 1 743 kg |
| Gross weight | 2 180 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95V: 6 1/2x16 DP55/50 |
| Tires (option) | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 26/07/2013 |
| Type approval no. | 1HA420 |
1HA399
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 207 km/h |
| Weight/power ratio | 11.15 kg/HP |
| Displacement | 2 199 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22B1 |
| Curb weight | 1 668 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 95V: 6 1/2x16 DP55/50 |
| Tires (option) | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 11/12/2012 |
| Type approval no. | 1HA399 |
1HA401
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 202 km/h |
| Weight/power ratio | 11.65 kg/HP |
| Displacement | 2 199 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22B1 |
| Curb weight | 1 743 kg |
| Gross weight | 2 180 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95V: 6 1/2x16 DP55/50 |
| Tires (option) | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 11/12/2012 |
| Type approval no. | 1HA401 |
1HA362
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 207 km/h |
| Weight/power ratio | 11.15 kg/HP |
| Displacement | 2 199 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22B1 |
| Curb weight | 1 668 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/60R16 95V: 6 1/2x16 DP55/50 |
| Tires (option) | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 23/03/2011 |
| Type approval no. | 1HA362 |
1HA363
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 202 km/h |
| Weight/power ratio | 11.65 kg/HP |
| Displacement | 2 199 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | N22B1 |
| Curb weight | 1 743 kg |
| Gross weight | 2 180 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95V: 6 1/2x16 DP55/50 |
| Tires (option) | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 23/03/2011 |
| Type approval no. | 1HA363 |