HONDA Accord 2.3i VTEC specifications — approved in Switzerland
153.7 HP
Max power
206.0 Nm
Max torque
212 km/h
Top speed
1 435 kg
Curb weight
1HA245
| Power | 153.7 HP (113.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 206.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed |
| 212 km/h |
| Weight/power ratio | 9.34 kg/HP |
| Displacement | 2 254 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F23Z5 |
| Curb weight | 1 435 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 209.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/50R16 87W 6.00x16 DP60 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 25/01/2001 |
| Type approval no. | 1HA245 |
1HA246
| Power | 153.7 HP (113.0 kW) @ 5 700 rpm |
| Torque | 206.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 9.63 kg/HP |
| Displacement | 2 254 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F23Z5 |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 595 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 445 mm |
| Wheelbase | 2 675 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 209.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/50R16 87W 6.00x16 DP60 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD, GB-SN34TZ SWINDON, WILTSHIRE |
| Approval date | 25/01/2001 |
| Type approval no. | 1HA246 |