HONDA Accord 2.4i Sedan specifications — approved in Switzerland
201.3 HP
Max power
234.0 Nm
Max torque
227 km/h
Top speed
1 554 kg
Curb weight
1HA318
| Power | 201.3 HP (148.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 234.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed |
| 227 km/h |
| Weight/power ratio | 7.72 kg/HP |
| Displacement | 2 354 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K24Z3 |
| Curb weight | 1 554 kg |
| Gross weight | 1 995 kg |
| Length | 4 725 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 207.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tires (option) | 225/45R18 95V: 7 1/2x18 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 22/10/2008 |
| Type approval no. | 1HA318 |
1HA308
| Power | 201.3 HP (148.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 234.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 227 km/h |
| Weight/power ratio | 7.72 kg/HP |
| Displacement | 2 354 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K24Z3 |
| Curb weight | 1 554 kg |
| Gross weight | 1 995 kg |
| Length | 4 725 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 209.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tires (option) | 225/45R18 95V: 7 1/2x18 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 26/05/2008 |
| Type approval no. | 1HA308 |