HONDA Accord 2.4i T specifications — approved in Switzerland
201.3 HP
Max power
234.0 Nm
Max torque
222 km/h
Top speed
1 603 kg
Curb weight
1HA415
| Power | 201.3 HP (148.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 234.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed |
| 222 km/h |
| Weight/power ratio | 7.96 kg/HP |
| Displacement | 2 354 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K24Z3 |
| Curb weight | 1 603 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 201.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/45R18 95V: 8x18 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 26/07/2013 |
| Type approval no. | 1HA415 |
1HA416
| Power | 201.3 HP (148.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 234.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 222 km/h |
| Weight/power ratio | 7.96 kg/HP |
| Displacement | 2 354 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K24Z3 |
| Curb weight | 1 603 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 201.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tires (option) | 225/45R18 95V: 7 1/2x18 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 26/07/2013 |
| Type approval no. | 1HA416 |
1HA361
| Power | 201.3 HP (148.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 234.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 222 km/h |
| Weight/power ratio | 7.96 kg/HP |
| Displacement | 2 354 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K24Z3 |
| Curb weight | 1 603 kg |
| Gross weight | 2 050 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 440 mm |
| Wheelbase | 2 705 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 201.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/50R17 95V: 7 1/2x17 DP55 |
| Tires (option) | 225/45R18 95V: 7 1/2x18 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 23/03/2011 |
| Type approval no. | 1HA361 |