HONDA Accord Aerod 2.0i specifications — approved in Switzerland
136.0 HP
Max power
184.0 Nm
Max torque
192 km/h
Top speed
1 425 kg
Curb weight
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 184.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 10.48 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F20B3 |
| Curb weight | 1 425 kg |
| Gross weight | 1 880 kg |
| Length | 4 780 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 222.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15 M+S: 15x5.5 DP50 |
| Tires (option) | 195/60R15: 15x5.5 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF AMERICA MFG. INC, USA-43040 MARYSVILLE, OHIO |
| Approval date | 16/02/1996 |
| Type approval no. | 1HA116 |