HONDA Accord Coupé 2.0i specifications — approved in Switzerland
146.9 HP
Max power
184.0 Nm
Max torque
208 km/h
Top speed
1 385 kg
Curb weight
1HA217
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 184.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed |
| 208 km/h |
| Weight/power ratio | 9.43 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F20B7 |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 785 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 215.0 g/km |
| Consumption | 9.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91V: 6x15 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF AMERICA MFG. INC, USA-43040 MARYSVILLE, OHIO |
| Approval date | 23/11/1999 |
| Type approval no. | 1HA217 |
1HA156
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 184.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 208 km/h |
| Weight/power ratio | 9.43 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F20B5 |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 785 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 212.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91V: 15x6 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF AMERICA MFG. INC, USA-43040 MARYSVILLE, OHIO |
| Approval date | 22/04/1998 |
| Type approval no. | 1HA156 |
1HA114
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 184.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.04 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F20B3 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 710 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 222.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15: 15x5.5 DP50 |
| Tires (option) | 195/60R15: 15x5.5 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF AMERICA MFG. INC, USA-43040 MARYSVILLE, OHIO |
| Approval date | 16/02/1996 |
| Type approval no. | 1HA114 |