HONDA Accord Coupé 2.2i specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
198.0 Nm
Max torque
207 km/h
Top speed
1 385 kg
Curb weight
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 198.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 207 km/h |
| Weight/power ratio | 9.26 kg/HP |
| Displacement | 2 156 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F22B5 |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 905 kg |
| Length | 4 710 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 715 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 226.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15: 15x5.5 DP50 |
| Tires (option) | 195/60R15: 15x5.5 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA OF AMERICA MFG. INC, USA-43040 MARYSVILLE, OHIO |
| Approval date | 16/02/1996 |
| Type approval no. | 1HA115 |