HONDA Accord Coupé 3.0i specifications — approved in Switzerland
199.9 HP
Max power
265.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
1 530 kg
Curb weight
1HA238
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed |
| 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.65 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | J30A1 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 785 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 256.0 g/km |
| Consumption | 10.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91W: 16x6 1/2 DP55 |
| Tires (option) | 205/65R15 91Q M+S: 15x6 1/2 DP55 |
| Manufacturer | HONDA OF AMERICA MFG. INC, USA-43040 MARYSVILLE, OHIO |
| Approval date | 04/10/2000 |
| Type approval no. | 1HA238 |
1HA157
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.65 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | J30A1 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 785 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 253.0 g/km |
| Consumption | 10.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91W: 16x6 1/2 DP55 |
| Tires (option) | 205/65R15 91Q M+S: 15x6 1/2 DP55 |
| Manufacturer | HONDA OF AMERICA MFG. INC, USA-43040 MARYSVILLE, OHIO |
| Approval date | 22/04/1998 |
| Type approval no. | 1HA157 |