HONDA Accord Tourer2.0i specifications — approved in Switzerland
155.0 HP
Max power
190.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 543 kg
Curb weight
| Power | 155.0 HP (114.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 9.95 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K20Z2 |
| Curb weight | 1 543 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 750 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 720 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 204.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 1) 195/65R15 91V: 6x15 DP55, 6 1/2x15 DP55 |
| Tires (option) | 2) 205/55R16 91V: 6 1/2x16 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | HONDA MOTOR CO LTD, J-107 TOKYO JAPAN |
| Approval date | 03/01/2006 |
| Type approval no. | 1HA290 |